Online edition of India's National Newspaper
Wednesday, Oct 20, 2004

About Us
Contact Us
Sport
News: Front Page | National | Tamil Nadu | Andhra Pradesh | Karnataka | Kerala | New Delhi | Other States | International | Opinion | Business | Sport | Miscellaneous |
Advts:
Classifieds | Employment |

Sport - Athletics Printer Friendly Page   Send this Article to a Friend

Samantha, Rahamatulla steal the show

By Our Sports Reporter

NEW DELHI, OCT. 19. Jyleen Samantha of Andhra Pradesh completed a rare treble winning 100m, 200m and 400m races in the junior women (under-20) category of the 16th National inter-zonal junior athletics championship that concluded in Meerut on Sunday.

Jyleen won the 100m in 12.11 seconds and then added medals in 200m and one-lap race on the grassy track at the Meerut Sports Stadium near here. Bengal's Rahamatulla Molla had a double, winning both the sprints in the junior men category, which saw Ashish Kumar Singh of Uttar Pradesh set a new meet record in the hammer throw event.

The results (all winners): Men: Under-20: 100m: Rahamatulla Molla (Ben) 10.79s. 200m: Rahamatulla Molla (Ben) 21.88s. 400m: Sunil Kumar (Har) 48.57s. 800m: Jaskaran (Har) 1:52.42. 1,500m: Jai Prakash (Utr) 4:04.18. 5,000m: Gopal Singh (Utr) 15:25.76. 10,000m: Gopal Singh (Utr) 32:36.85. 3,000m steeplechase: Vikas Singh (UP) 9:36.67. 100m hurdles: Sarabjit Singh (Pun) 15.14s. 400m hurdles: Ashish Kumar (Har) 53.39s. High jump: Hari Shankar Roy (Ben) 2.15m. Long jump: Manas Ranjan Soren (Ori) 6.97m. Triple jump: Pushpinder Singh (UP) 15.00m. Pole vault: Bimin K.P. (Ker) 4.70m. Shot put: Saurabh Vij (Del) 19.40m. Discus: Harpreet Singh (Del) 52.34m. Hammer: Ashish Kumar Singh (UP) 67.34m NMR. Decathlon: Sankar K. (TN) 5857 pts. 10km walk: Anil Kumar (HP) 45:17.54. 4x400m relay: North (Sunil Kumar, Amit Sharma, Jagdeo Singh, Vishal Pathak) 3:23.55.

Under-18: 100m: Vinay Chaudhary (UP) 10.86s. 200m: Deepak Basarkar (Mah) 22.13s. 400m: Jitender (Del) 48.66s. 800m: Trinadh Pandla (AP) 1:55.98. 1,500m: Trinadh (AP) 4:00.62. 5,000m: Sanjeev Kumar (Jhar) 15:24.88. 110m hurdles: Prashant Kumar (Har) 14.73. 400m hurdles: Shiva Naga Raju K. (AP) 55.61s. High jump: Rajesh Kaliraman (Har) 1.93m. Long jump: Sher Singh Yadav (UP) 7.05m. Triple jump: Malkit Singh (Pun) 15.15m. Pole vault: Ajit Singh (Har) 4.00m. Shot put: Kulwinder Singh (Del) 18.04. Discus: Avtar Singh (Raj) 52.65m. Hammer: Diwakar Singh (UP) 64.63m. Javelin: Anuj Kumar: 65.10m. 10km walk: Ikrar Ahmed (UP) 51:00.02. Octathlon: Ajit (Har) 5114 pts.

Under-16: 100m: Bopanna G.M. (Kar) 11.28s. 400m: Surender (AP) 50.15s. 800m: Dadul Ahmed (Mah) 1:58.42. 2,000m: Naresh (Har) 5:42.18. 100m hurdles: D. Suresh Babu (TN) 13.75s. High jump: Laxman Chanda (Mah) 1.89m. Long jump: Anoop K.P. (Ker) 6.89m. Shot put: Naveen Kumar (Har) 15.39m. Discus: Naveen Kumar (Har) 45.23m. Hammer: Rama Shankar (UP) 53.99m. Javelin: Vikas Rana (Utr) 61.58m. 5km walk: N. Khomeitom Singh (Man) 25:26.12.

Women: Under-20: 100m: Jyleen Samantha (AP) 12.11s. 200m: Jyleen Samantha (AP) 24.65s. 400m: Jyleen Samantha (AP) 54.91s. 800m: Pinky Pramanik (Ben) 2:13.93. 1,500m: Iqbal Kaur (Pun) 4:46.01. 3,000m: Renoo Joon (Har) 10:17.61. 5,000m: Kavita Rout (Mah) 18:18.01. 100m hurdles: Saranya A.K. (Ker) 14.76s. 400m hurdles: Pinky Pramanik (Ben) 1:01.96. High jump: Poonam Vidwans (Mah) 1.63m. Long jump: Resmi Bose (Ker) 5.89m. Triple jump: Revathi K. (TN) 12.39m. Pole vault: Suman (Har) 3.25m. Shot put: Aplesh (Har) 12.09m. Discus: Monika Joon (Del) 42.73m. Hammer: Y. Premlata Devi (Man) 45.50m. Javelin: Saraswathi S. (TN) 44.30m. 10km walk: Amandeep Kaur (Pun) 53:12.48.

Under-18: 100m: Mrudula K. (AP) 12.33s. 200m: Soujanya K. (AP) 25.68s. 400m: Sabina Khatun Jr. (Ben) 57.51s. 800m: Jhuma Khatun (Ben) 2:16.14. 1,500m: Khuma Khatun (Ben) 4:46.99. 3,000m: B. Umamaheshwari Devi (AP) 10:44.72. 100m hurdles: Pooja (Har) 14.75s. 400m hurdles: Gitanjali Jena (Ori) 1:03.69. High jump: Kavya Muthanna (Kar) 1.55m NMR. Long jump: Pooja (Har) 5.85m. Triple jump: Tincy Mathew (Ker) 12.34m. Shot put: Rubi Singh (UP) 10.98m. Discus: Babli (Har) 42.02m. Hammer: Shilpa Chauhan (UP) 45.89m. Javelin: Neha Thakur (Del) 38.20m. 5km walk: W. Lannganbi Devi (Man) 28:42.01. 4x400m relay: South (Soujanya K., Geetha Roby, Dhivya S., Frency Thomas) 3:59.62.

Under-16: 100m: Jessy A. (TN) 12.21s. 400m: Stephy Abraham (Ker) 59.52s. 800m: Tintu Luka (Ker) 2:15.37. 2,000m: Prabhawati V. (AP) 6:33.59. 100m hurdles: Dhanashree V.R. (Ker) 15.61s. High jump: Arti Yadav (Har) 1.56m. Long jump: Radhika S. (TN) 5.64m. Shot put: Anitcham A. (TN) 12.27m NMR. Discus: Rinku Sangwan (Har) 38.03m. Javelin: Shabana Begam (UP) 34.35m. 3km walk: Rani Yadav (UP) 15:56.73.

Printer friendly page  
Send this article to Friends by E-Mail

Sport

News: Front Page | National | Tamil Nadu | Andhra Pradesh | Karnataka | Kerala | New Delhi | Other States | International | Opinion | Business | Sport | Miscellaneous |
Advts:
Classifieds | Employment | Updates: Breaking News |


News Update


The Hindu Group: Home | About Us | Copyright | Archives | Contacts | Subscription
Group Sites: The Hindu | Business Line | The Sportstar | Frontline | The Hindu eBooks | Home |

Copyright 2004, The Hindu. Republication or redissemination of the contents of this screen are expressly prohibited without the written consent of The Hindu