Online edition of India's National Newspaper
Tuesday, Oct 10, 2006
ePaper
Google



Sport

News: ePaper | Front Page | National | Tamil Nadu | Andhra Pradesh | Karnataka | Kerala | New Delhi | Other States | International | Opinion | Business | Sport | Miscellaneous | Engagements |
Advts:
Classifieds | Jobs |

Sport - Sailing Printer Friendly Page   Send this Article to a Friend

Abdullah, Rishab start off in style

Coimbatore: Andhra Pradesh's Rishab and S.M. Abdullah stunned sixth seed A. Veerabhadran and eighth seed Sai Avinash (both Tamil Nadu) in the under-14 boys' singles first round of the AITA Talent Series tennis tournament at the Life Spring Sports Condo here on Monday. However, it was smooth sailing for the seeds in both the under-12 boys' and girls' section.

The results (first round): Boys: U-12: Karan P. Kurup (TN) bt Harsh Vardhan (TN) 6-1, 6-1; S.P. Prasanth (TN) bt M.S. Rakshith (TN) 6-1, 6-0; Sai Avinash (TN) bt Arvind V. Raj (TN) 6-0, 6-0; V. Vishal (TN) bt Jaya Surya (TN) 6-1, 6-0; Mohd. Abrar (TN) bt M. Jayanth Jayaraman (TN) 6-4, 6-1; Neeraj Elangovan (TN) bt N. Ashwin (TN) 6-2, 6-2; C. Tulasi Ram (TN) bt S. Gautham (TN) 6-2, 6-3; Rishab (AP) bt S. Harish Ritish (TN) 6-0, 6-0. U-14: Ishwar Prasad (TN) bt Suresh Kanna (TN) 6-0, 6-1; Jayaraj Prasanna bt V. Vishal (TN) 6-1, 6-1; Karan P. Kurup bt N. Ashwin (TN) 6-0, 6-1; Varun Satya Narayanan (Kar) bt R. Sanjeev 6-1, 6-1; M. Senthil Kumar (TN) bt E. Hariram Ranganathan 6-4, 6-4; S.M. Abdullah (AP) bt Sai Avinash (TN) 6-4, 6-4; Rishab (AP) bt A. Veerabhadran (TN) 6-0, 2-6, 3-2 (conceded). Girls: U-12: M.R. Subhashini (TN) bt S. Vishnu Priya (TN) 7-6 (1), 6-2; Abhinaya (TN) bt Shamini Dhan (TN) 6-0, 7-6 (4); Sambhavi Dixit (TN) bt Malavika Sundaram Ravi (TN) 6-0, 6-0; M. Aneesha (TN) bt A.V Rithika (TN) 5-7, 6-, 6-0; Ashwini Suresh (TN) bt Thotta Rajeswari (Kar) 6-, 6-2; M. Pavithra (TN) bt A. Nikitha (TN) 6-1, 6-0. U-14: A.V. Rithika (TN) bt Sneha (TN) 6-0, 6-3; Dhruthi T. Venugopal (Kar) bt M.R. Subhashini (TN) 6-3, 6-2; Akshaya Chandran (TN) bt Shamini Dhan (TN) 6-0, 6-1; S. Nivetha Sekar (TN) bt Vishnu Priya (TN) 6-0, 6-0; H. Madhumitha (TN) bt B. Abhinaya (TN) 6-1, 6-1; Sambhavi Dixit bt R. Swathi (TN) 6-1, 6-0; Ratnika Prasad (TN) bt Vidhya Bharathi (TN) 7-5, 6-3; Nupur Roy Chowdhary (Kar) bt M. Bharani (TN) 6-4, 5-7, 6-1; S. Swetha (TN) bt Thotta Rajeswari (Kar) 6-3, 6-0.

Children: U-10 (pre-quarterfinals): A.P. Roshan bt Arun Gokul 6-2; M. Sukavaneshwar bt S.S. Deepika 6-5 (4); I.B. Akshay bt M. Harish Chakravarthi 6-0; S. Shruthick w/o N. Rohit; Sharook Salman bt C.K. Indrakumar 6-4; Sibi bt M. Gowtham 6-1; Ajith Kumar bt Sri Ram 6-0; S. Harish Ritish bt Gaurav Narayanan 6-1.

Printer friendly page  
Send this article to Friends by E-Mail



Sport

News: ePaper | Front Page | National | Tamil Nadu | Andhra Pradesh | Karnataka | Kerala | New Delhi | Other States | International | Opinion | Business | Sport | Miscellaneous | Engagements |
Advts:
Classifieds | Jobs | Updates: Breaking News |

Sportstar Subscribe


News Update


The Hindu Group: Home | About Us | Copyright | Archives | Contacts | Subscription
Group Sites: The Hindu | The Hindu ePaper | Business Line | Business Line ePaper | Sportstar | Frontline | Publications | eBooks | Images | Home |

Copyright 2006, The Hindu. Republication or redissemination of the contents of this screen are expressly prohibited without the written consent of The Hindu