Online edition of India's National Newspaper
Saturday, Nov 22, 2008
ePaper | Mobile/PDA Version
Google



Sport
News: ePaper | Front Page | National | Tamil Nadu | Andhra Pradesh | Karnataka | Kerala | New Delhi | Other States | International | Opinion | Business | Sport | Miscellaneous | Engagements |
Advts:
Retail Plus | Classifieds | Jobs | Obituary |



Sport - Athletics Printer Friendly Page   Send this Article to a Friend

Raji and Sibitha shine

Principal Correspondent

Thiruvananthapuram: C.T. Raji and Sibitha P. Sebastian hogged the limelight on the second day of the Kerala University inter-collegiate athletic meet at the Chandrasekharan Nair stadium here on Friday.

Raji equalled Minimol Joseph’s 16-year-old record in women’s 200m. Raji clocked 25.3s to equal the mark set in 1991. Sibitha set a new mark in 400m hurdles. Sibitha clocked 1:04.2s to break Bindu’s old mark (1:05.5) set in 1992.

The results: Men: 200m: 1. K.G. Renjith (Govt. College, Kariyavattom); 2. C. Alex (St. Xavier’s, Aluva); 3. Karthik Sugathan (SNC, Chempazhanthy), (23.1s).

800m: 1. A.S. Vidhin Anand (University College, Tvm); 2. Sandeep Aravindakshan (SNC, Chempazhanthy); 3. K.A. Anoop (SNC, Cherthala), (1:57.7). 400m hurdles: 1. Subir Baby (SNC, Chempazhanthy); 2. Bibin Joseph (SD College, Alappuzha); 3. S. Renjith (SNC, Punalur) (57.3s).

Long jump: 1. Angelo (FMNC, Kollam); 2. Raja Oommen (SNC, Kollam); 3. Sarath Chandran (SNC, Kollam), (7.02m). Discus: 1. Ajith (VTMNSS, Dhanvachapuram); 2. S. Sooraj (SCE, Pappanamcode); 3 A. Acharya (LCNPE), (32.92m).

Pole vault: 1. K.P. Akhil (SNC, Varkala); 2. S. Jithin (SD College, Alappuzha); 3. Sudheesh Mohanan (SNC, Punalur), (3.05m). 4x100m relay: 1. University College; 2. St. Xavier’s College; 3. LNCPE, (46.5s). 4x400m: 1. SNC, Chempazhanthy; 2. SNC, Punalur; 3. FMNC, Kollam (3:30.8).

Women: 200m: 1. C.T. Raji (SNC, Chempazhanthy); 2. Viji Vijayan (SNCW, Kollam); 3. K.R. Nayana (FMNC, Kollam), (25.3s – EMR; OR: Minimol Joseph, 1991). 800m: 1. Sajna Raj (SD College, Alp); 2. Betty Joseph (SNCW, Kollam); 3. K.P. Shijina (LNCPE), (2:21.3).

400m hurdles: 1. Sibitha P. Sebastian (Mar Theophilus Training College); 2. Reena Mathew (FMNC, Kollam); 3. Shahina (LNCPE), (1:04.2 – NMR; OR: 1:05.5, T.S. Bindu, 1992). Triple jump: 1. Annama Augustine (SD College, Alp); 2. Tintu Mathew (LNCPE); 3. V. Cinchu (VTMNSS, Dhanavachapuram).

Printer friendly page  
Send this article to Friends by E-Mail



Sport

News: ePaper | Front Page | National | Tamil Nadu | Andhra Pradesh | Karnataka | Kerala | New Delhi | Other States | International | Opinion | Business | Sport | Miscellaneous | Engagements |
Advts:
Retail Plus | Classifieds | Jobs | Obituary | Updates: Breaking News |


Sportstar Subscribe


News Update



The Hindu Group: Home | About Us | Copyright | Archives | Contacts | Subscription
Group Sites: The Hindu | The Hindu ePaper | Business Line | Business Line ePaper | Sportstar | Frontline | Publications | eBooks | Images | Ergo | Home |

Copyright 2008, The Hindu. Republication or redissemination of the contents of this screen are expressly prohibited without the written consent of The Hindu