Online edition of India's National Newspaper
Wednesday, Nov 17, 2010
ePaper | Mobile/PDA Version
Google



Sport
News: ePaper | Front Page | National | Tamil Nadu | Andhra Pradesh | Karnataka | Kerala | New Delhi | Other States | International | Opinion | Business | Sport | Miscellaneous | Engagements |
Advts:
Retail Plus | Classifieds | Jobs | Obituary |

Sport - Sports : General Printer Friendly Page   Send this Article to a Friend

RESULTS AT A GLANCE

BASKETBALL: Men: Group E: China 91 bt Mongolia 46; South Korea 103 bt Uzbekistan 54. Group F: Qatar 97 bt India 48.

CHESS: Women's individual: 1. Hou Yifan (Chn) 7.5 pts.; Zhao Xue (Chn) 6.5; 3. Harika Dronavalli (Ind) 5.5.

CRICKET: (Twenty20 format): Women: Group A: Thailand 94 for eight bt Malaysia 63 in 16.2 overs.

CYCLING: Men's team pursuit final: 1. South Korea 4:07.875; 2. Hong Kong 4:10.859; 3. China 4:11.349.

Women's points race final: 1. Liu Xin (Chn) 34 pts.; 2. Wong Wan Yiu (Hkg) 27; 3. Chanpeng Nontasin (Tha) 25.

FOOTBALL: Men: Round of 16: Japan 5 (Nagai 17, 51, Yamazaki 28, Yamamura 45, Mizunuma 63) bt India 0; North Korea 2 bt Vietnam 0.

Women: Group A: South Korea 5 bt Jordan 0; China 1 bt Vietnam 0. Group B: Thailand 0 lost to North Korea 2.

GYMNASTICS: Men: Floor: 1. Zhang Chenglong (Chn); 2. Kim Soo-Myun (Kor); 3. Ashish Kumar (Ind). Pommel horse: 1. Teng Haibin (Chn); 2. Yan Mingyong (Chn); 3. Huang Che-kuei (Tpe). Rings: 1. Chen Yibing (Chn); 2. Yan Mingyong (Chn); 3. Chen Chih-yu (Tpe).

Women: Vault: 1. Huang Qiushuang (Chn); 2. Rie Tanaka (Jpn); 3. Momoko Ozawa (Jpn). Uneven bars: 1. He Kexin (Chn); 2. Huang Qiushuang (Chn); 3. Koko Tsurumi (Jpn).

HANDBALL: Men: Preliminary round: Saudi Arabia bt India 40-22.

HOCKEY: Women: Japan 3 (Miyuki Nakagawa, Kaori Chiba, Arai Mazuki) bt India 0; China 3 (Ma Yibo, Zhao Yudiao, Song Qingling) bt Kazakhstan 0; Korea 4 (Park Mihyun, Cheon Seul Ki, Kim Eunsil, Lee Seon Ok) bt Malaysia 0.

Men: Pool A: Korea 8 (Seo Jongho, Hyun Hyesung, 2, Nam Hyunwoo 2, Jang Jonghyun, You Hyoski, Lee Nam Yong ) bt Oman 0; China 2 (Lu Fenghui, Yu Yixian) bt Singapore 0.

JUDO: Men: 60kg: Final: Rishod Sobirov (Uzb) bt Hiroaki Hiraoka (Jpn). Open: Final: Kazuhiko Takahashi (Jpn) bt Mohammad Reza Rodaki (Iri).

Women: 48kg: Final: Wu Shugen (Chn) bt Tomoko Fukumi (Jpn). Open: Final: Liu Huanyuan (Chn) bt Kim Na-Young (Kor).

SHOOTING: Women: 25m sport pistol: 1. Young Suk Jo (PRK) 785.9 (585); 2. Yukari Mori (Jpn) 784.8 (587); 3. Ho Lim Lee (Kor) 782.4 (580); 10. Rahi Sarnobat 577; 18. Annuraj Singh 574; 26. Anisa Sayyed 566. Team:  1. Kazakhstan 1731; 2. Mongolia 1725; 3. Korea 1723; 7. India 1717.

SNOOKER: Women's 6-red final: Chen Siming (Chn) bt Lai Hui-shan (Tpe) 4-0. Bronze medals: Ng On Yee (Hkg) and Bi Zhuqing (Chn).

SWIMMING: Men: 50m butterfly: 1. Zhou Jiawei (Chn) 23.66 seconds; 2. Masayuki Kishida (Jpn) 24.13; 3. Virdhawal Khade (Ind) 24.31. 400m freestyle: 1. Park Tae-Hwan (Kor) 3:41.53; 2. Sun Yang (Chn) 3:42.47; 3. Zhang Lin (Chn) 3:49.15. 100m backstroke: 1. Ryosuke Irie (Jpn) 53.61; 2. Junya Koga (Jpn) 53.88; 3. Sun Xiaolei (Chn) 54.46. 4x100m freestyle relay: 1. China 3:16.34; 2. Japan 3:16.78; 3. South Korea 3:19.02.

Women: 100m breaststroke: 1. Ji Liping (Chn) 1:06.91; 2. Satomi Suzuki (Jpn) 1:07.43; 3. Chen Huijia (Chn) 1:07.98. 50m freestyle: 1. Li Zhesi (Chn) 24.97; 2. Tang Yi (Chn) 25.22; 3. Yayoi Matsumoto (Jpn) 25.67. 4x200m freestyle relay: 1. China 7:51.81; 2. Japan 7:55.92; 3. South Korea 8:07.78.

TABLE TENNIS: Women's team final: China 3 bt Singapore 0. Men's tem final: China bt South Korea 3-0.

TENNIS: Women's team final: China 2 bt Taiwan 1. Men's team final: Taiwan 2 bt Uzbekistan 1.

VOLLEYBALL: Men: Group A: Pakistan bt Taiwan 3-2. Group B: India bt Vietnam 3-0. Group C: Iran bt Indonesia 3-0; Saudi Arabia bt Mongolia 3-1. Group D: Kuwait bt Myanmar 3-1; Japan bt Qatar 3-0.

WEIGHTLIFTING: Men 77kg: (total lift with snatch and clean and jerk in brackets): 1. Pang Kum Chol (PRK) 348kg (156+192); 2. Kirill Pavlov (Kaz) 325kg (147+178); 3. Dauren Shauyeteyev (Kaz) 310kg (140+170).

Women: 63kg: 1. Maiya Maneza (Kaz) 241kg (106+135); 2. Kim Soo-Kyung (Kor) 240kg (107+133); 3. Chen Aichan (Chn) 233kg (108+125).

WUSHU: Women: Changquan: 1. Geng Xiaoling (Hkg) 9.75; 2. Sandi Oo (Mya) 9.67; 3. Yuki Hiraoka (Jpn) 9.66 and Susyana Tjhan (Ina) 9.66.

Printer friendly page  
Send this article to Friends by E-Mail



Sport

News: ePaper | Front Page | National | Tamil Nadu | Andhra Pradesh | Karnataka | Kerala | New Delhi | Other States | International | Opinion | Business | Sport | Miscellaneous | Engagements |
Advts:
Retail Plus | Classifieds | Jobs | Obituary | Updates: Breaking News |

Sportstar Subscribe


News Update



The Hindu Group: Home | About Us | Copyright | Archives | Contacts | Subscription
Group Sites: The Hindu | The Hindu ePaper | Business Line | Business Line ePaper | Sportstar | Frontline | Publications | eBooks | Images | Ergo | Home |

Copyright 2010, The Hindu. Republication or redissemination of the contents of this screen are expressly prohibited without the written consent of The Hindu