Online edition of India's National Newspaper
Sunday, Jun 26, 2011
ePaper | Mobile/PDA Version
Google



Sport

News: ePaper | Front Page | National | Tamil Nadu | Andhra Pradesh | Karnataka | Kerala | New Delhi | Other States | International | Business | Sport | Miscellaneous | Engagements |
Advts:
Retail Plus | Classifieds | Jobs |

Sport - Sports : General Printer Friendly Page   Send this Article to a Friend

Future Hope triumphs

KOLKATA: Future Hope thrashed Kolkata Police 39-0 in the final of the Centenary Cup rugby at the CC&FC ground.

Dipak Dagar top scored for the winner making a try and three conversions. Praveen Reddy with two tries was the next best performer. Captain Sheikh Saidul, Mangal Baira, Kamaldeep Dagar made a try each while Kevin Mistry did a penalty conversion to complete the tally for Future Hope.

La Martiniere Old Boys beat Maidan Hazards 32-5 to win the Bowl final while Jungle Crows wiped out Armenian Sports Club 22-0 to win the Plate final in the other two title contests of the day.

Chowdhury, Mousumi win titles

Subham Chowdhury and Mousumi Pal emerged the men's and women's winners of the Kalyan Jayant Memorial table tennis championship (Stage III) at the Khudiram Stadium.

Susovan Das and Shramana Dutta won the youth sections while Arnab Sarkar and Suthirtha Mukherjee triumphed in the junior section.

The results (all finals):

Men: Subham Chowdhury (EK) bt Souvik Kar (EK) 5-11, 9-11, 12-10, 13-11, 11-9, 12-10.

Women: Mousumi Pal (N24P) bt Suthirtha Mukherjee (N24P) 5-11, 13-11, 13-11, 11-9, 3-11, 3-11, 11-7.

Youth boys: Susovan Das (N24P) bt Souvik Kar (EK) 5-11, 11-8, 11-8, 11-9, 8-11, 11-6. Youth girls: Shramana Dutta (NK) bt Suthirtha Mukherjee (N24P) 11-7, 11-8, 11-6, 9-11, 7-11, 11-8.

Junior boys: Arnab Sarkar (N24P) bt Pathikrit Roy (NK) 6-11, 7-11, 11-6, 13-11, 11-9, 9-11, 12-10. Junior girls: Suthirtha Mukherjee (N24P) bt Sangita Mahadani (DK) 12-10, 11-6, 11-7, 11-5.

Sub-junior boys: Mayukh Mukherjee (N24P) bt Mojit Sahapoddar (N24P) 11-8, 10-12, 11-8, 13-11, 12-10. Sub-junior girls: Jahita Banerjee (N24P) bt Koushani Nath (N24P) 5-11, 11-8, 11-8, 11-6, 11-8.

Cadet boys: Jeet Chandra (DK) bt Debomitra Chakraborty (S24P) 11-8, 11-5, 9-11, 11-4. Cadet girls: Srijoni Dey (Hw) bt Manidipa Khara (N24P) 4-11, 11-8, 11-9, 13-11.

Nursery boys: Saikat Dey (EK) bt Arijit Dey (N24P) 11-3, 12-10. Nursery girls: Suvechha Paramanik (N24P) bt Tulika Roy (N24P) 11-8, 6-11, 11-7 .

Printer friendly page  
Send this article to Friends by E-Mail



Sport

News: ePaper | Front Page | National | Tamil Nadu | Andhra Pradesh | Karnataka | Kerala | New Delhi | Other States | International | Business | Sport | Miscellaneous | Engagements |
Advts:
Retail Plus | Classifieds | Jobs | Updates: Breaking News |

Sportstar Subscribe


News Update



The Hindu Group: Home | About Us | Copyright | Archives | Contacts | Subscription
Group Sites: The Hindu | The Hindu ePaper | Business Line | Business Line ePaper | Sportstar | Frontline | Publications | eBooks | Images | Ergo | Home |

Copyright 2011, The Hindu. Republication or redissemination of the contents of this screen are expressly prohibited without the written consent of The Hindu